Květenství kávové odrůdy GeishaPokud bychom měli vybrat jedinou odrůdu kávy, kterou by stálo za to popsat, nebude to ani cibetková, sloní, havajská nebo jamajská káva. Nepůjde ani o původní etiopské odrůdy, ikdyž vlastně ano. Geisha, kterou dnes najdeme nejčastěji v Panamě nebo Kostarice, která se vyznačuje nehorázně vysokou cenou a chutí, jež za tu cenu stojí, byla převezena do Střední Ameriky ve třicátých letech právě z Etiopie. A dnes může být po právu nazývána královnou mezi kávovými odrůdami

Zralé plody kávové odrůdy geishaGesha přicestovala do Střední Ameriky v třicátých letech minulého století. Přišla pravděpodobně z některé z keňských nebo tanzanských kávových školek do kostarického centra zemědělského výzkumu (CATIE). Geisha byla přivezena spolu s mnoha dalšími etiopskými odrůdami ve snaze najít rostlinky s velkým výnosem a odolné proti škůdcům. Bohužel v tomto ohledu Gesha selhává a kromě nízké úrody je i velmi citlivá na prostředí, ve kterém roste.

Kávový guru Don Pachi Sarracin přivezl několik výhonků Geshy do Panamy někdy v šedesátých letech, zřejmě ještě za jeho studií. Později se proslavil šlechtěním mnoha kávových odrůd, ale na geishu se pozapomnělo. V roce 2004, kdy nízké ceny kávy ohrožovali živobytí panamských farmářů, se v soutěži o nejlepší kávu objevil zázrak.

Kávové odrůdy mají, podobně jako u vína, různé chuťové charakteristiky. Existuje mnoho odrůd, přičemž geisha patří mezi nejdražší, neboť je oceňována zejména pro svou jedinečnou chuť.

Plody kávové odrůdy GeishaSkupina mladých nadšenců, kteří zkoumali výběrovou kávu ve střední americe na začátku milénia, měla to stěští, že narazila na geshu, která vyhrála v roce 2004 soutěž Best of Panama. Daniel Peterson z Hacienda La Esmeralda, když poprvé geshu, jež objevili u nich na farmě, ochutnával při cuppingu, si dokonce myslel, že jde o defekt, protože žádná jiná káva v Panamě takto nechutnala. Panamské kávy jsou vyvážené, určitě v nich necítíte borůvku nebo bergamot, což jsou ale chutě, které nabízí gesha.

Geisha nechutná jako žádná jiná panamská káva. Vykazuje komplexní chuť s tóny květin zejména jasmínu, citrusů a tropického ovoce. Tedy pokud se jejímu pěstování věnuje dostatek pozornosti ve výškách přes 1400 m.n.m.

kávová školka na La Hacienda EsmeraldaGesha nejen jinak chutná, ale oproti ostatním kávovníkům i jinak vypadá. Její keř je vyšší (až 5 metrů) a větve rostou vzhůru pod úhlem 45°. Také listy geishy jsou vetší a podlouhlejší stejně jako její kávové třešně. Geisha má dokonce 2 verze, s zelenými nebo bronzovými listy mladých rostlinek, přičemž zelená varianta vykazuje lepší chuťovou strukturu o 2 až 3 body standardní cuppingové stupnici (podle pozorování na Hacienda La Esmeralda). Existuje také trpasličí varianta.

Plody kávové odrůdy GeishaGeisha také vyžaduje specifické podmínky, při nichž produkuje chuťově jedinečné plody. Rostlinka sama má velmi mělký kořenový systém a je citlivá na vlhkost i sluneční záření. Proto se jí daří v místech jako Jaramillo na svazích nad Boquete v Panamě, kde 11 měsíců v roce prší a obloha je pod mrakem.

Geisha z Hacienda La Esmeralda byla nejdražší prodávaná geisha v historii s cenou $170.2 za libru. I vítězná geisha ze stejné farmy se v roce 2004 prodala za $21 za libru, pričemž tržní cena kávy se pohybovala mezi $1.25 – $2.5.

Podlouhlá zrna kávové odrůdy geishaJelikož Geisha sklidila takový úspěch a se prodává i za cenu více jak 100 dolarů za libru, snaží se farmáři najít i další podobně zajímavé odrůdy. V Etiopii roste více jak tisíc různých druhů divoké kávy a například rodina Petersonů, kteří pěstují Geishu na svých farmách, testují různé druhy dovezené z Etiopie v různých nadmořských výškách a díky proměnlivému počasí v údolí Boquete i v různých klimatických podmínkách, aby objevili další kávový zázrak. Zatím však nenašli nic tak zajímavého jako geisha.

Krajina v Boquete, PanamaJediný zaručený postup tkví ve vyšší nadmořské výšce. Podaří-li se vypěstovat zdravou rostlinku výše, její chuť bývá lepší. Jenže s rostoucí výškou roste i UV záření, které může spálit listy, a v chladu se zas daří houbě Phoma Costarricensis, jež dokáže kávovou rostlinku zahubit.

Geisha ve stínu stromů na La Hacienda EsmeraldaGeisha nebo gesha, jak se tato odrůda nazývá, zřejmě kvůli etiopskému městu Gesha, odkud je usuzován její původ, se dnes pěstuje v celé Střední Americe a mnoha dalších zemích jako Kolumbie nebo Malawi. Sama odrůda ale nezaručuje unikátní chuť, a proto je důležité, aby pražírny spolupracovali s farmáři, tak jako u každé jiné kávy, aby se zaručilo, že se nám zákazníkům dostane do šálku jen opravdu unikátní gesha, kterou si ceníme na 3 koruny za gram, tedy asi 50 korun v nákladu za 2 deci kávy.

Je Geisha nejlepší káva?

Těch několik geish, co jsem ochutnal, byly zajímavé a nadprůměrné kávy. Kávy, které mě opravdu učarovaly, ale geishy nebyly.

Ochutnal jsem několik geish v rámci různých cuppingů nebo i osobně zakoupené. I když koupit geishu je občas kumšt, protože mizí z pultů opravdu rychle. Všechny byly zajímavé a chuťově podobné etiopským kávám. Pak jsou tu kávy, které mi učarovaly, a mezi nimi zatím geisha není. V roce 2012 jsem na cuppingu dokonce přímo porovnával jednu geishu z Panamy s mou tehdejší jedničkou z Etiopie. Přes podobnou chuť a téměř identickou vůni, mi etiopská káva přišla zajímavější.

Pokud chcete něco chuťově bohatého, tak geisha je určitě správná volba. Chci jen říci, že kvůli unikátní kávě nemusíte sahat tak hluboko do peněženky. Nikdy totiž nevíte, jaká káva vás příjemně překvapí.

Video: Daniel Peterson z Hacienda La Esmeralda vypráví o Geishe; Finca La Sophia, kde Boot Coffee pěstuje jak zelenou, tak i bronzovou verzi geishy

Foto: Květenství geishy, zralé plody geishy, kávová školkaplody geishy, plody geishy, krajina v Boquete, geisha ve stínu stromů na La Hacienda Esmeralda – countercoffeeculture; Podlouhlá zrna geishy

Zdroje: CoffeehunterSeriouseat.com, dsquaredjava, roast magazine, výsledky Best of Panama 2010, cena výběrové kávy, Hacienda La Esmeralda

Autor na google plus

Sdílej příběh vo kafi
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Napsat komentář

Specify Facebook App ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for Facebook Login to work

Specify GooglePlus Client ID and Secret in Super Socializer > Social Login section in admin panel for GooglePlus Login to work

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

ThemeBox

AIT-Themes icon Themeforest icon Twitter icon Facebook icon YouTube icon
Our Portfolio
open/close
Colors Settings
Background images
Font
Homepage Options
Our WordPress Themes